N2540-6002-UB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
N2540-6002-UB
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Style :
Board to Board or Cable
Feature :
Keying Slot
Current Rating (Amps) :
1.75A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Contacts :
40
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Header
Series :
Contact Length - Mating :
0.243 6.17mm
Contact Shape :
Square
Color :
Black
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Number of Rows :
2
Contact Length - Post :
0.112 2.84mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Number of Positions :
40
Insulation Height :
0.390 9.91mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Pitch :
2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Through Hole
Insulation Color :
Black
Datasheets
N2540-6002-UB
3M N2540-6002-UB
2500 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled 40-Position Board to Board or Cable 0.390 9.91mm Height