MYQ4-AC110/120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MYQ4-AC110/120
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 120VAC
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Type :
Non Latching
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Depth :
21.59mm
Contact Rating (Current) :
1A
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Termination :
PLUG
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Current :
9.2mA
Power Consumption :
1.1W
Length :
27.94mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MY
Throw Configuration :
4PDT
Packaging :
Bulk
Coil Resistance :
4.43kOhms
Termination Style :
Plug In
Operating Temperature :
-55°C~60°C
Must Operate Voltage :
96VAC
Voltage - Rated AC :
250V
Coil Voltage :
120VAC
Operate Time :
20ms
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Seal Rating :
Sealed - Fully
Factory Lead Time :
3 Weeks
Must Release Voltage :
36VAC
Published :
2004
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage (AC) :
110V
Mounting Type :
Socketable
Number of Pins :
14
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
60°C