MYFSP3R303FMS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MYFSP3R303FMS
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
10-SMD Module
Datasheet
Download
Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3A SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Approval Agency :
Package :
Bulk
Current - Output (Max) :
3A
Package / Case :
10-SMD Module
Base Product Number :
MYFSP3R3
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Control Features :
Voltage - Output 1 :
0.7 ~ 3.3V
Applications :
ITE (Commercial)
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 2 :
Standard Number :
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output 3 :
Voltage - Input (Min) :
3V
Features :
Remote On/Off, OCP, UVLO
Series :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Size / Dimension :
0.43 L x 0.33 W x 0.22 H (11.0mm x 8.5mm x 5.6mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Obsolete
Efficiency :
94%