MY4ZN-DC24(S)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MY4ZN-DC24(S)
Manufacturer
Omron Automation
Description
MY4ZN-DC24(S)
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Series :
MY
Coil Type :
Non Latching
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Release Time :
20 ms
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@30VDC
Contact Material :
Silver (Ag)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Termination Style :
Plug In
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Physical Dimension :
28mm x 21.5mm x 36mm
Surface Mount :
No
Coil/Input Supply Type :
DC
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Contact Rating (Current) :
3A
Contact Voltage(DC)-Max :
30V
Must Release Voltage :
2.4VDC
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Coil Voltage :
24VDC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Current :
37.7mA
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC
Packaging :
Bulk
Operate Time :
20ms
Feature :
Lighted Indicator
Body Length or Diameter :
28mm
Coil Power :
900mW
Published :
Relay Action :
Momentary
Reference Standard :
CE; CSA; IMQ; LR; SEV; UL; VDE
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Additional Feature :
WITH LED INDICATOR
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Resistance :
636Ohm
Operating Temperature :
-55°C~70°C
Body Height :
36mm
Body Breadth :
21.5 mm
Contact Voltage(AC)-Max :
250V