MY4ZIN DC100/110 (S)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MY4ZIN DC100/110 (S)
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Body Length or Diameter :
28mm
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC
Series :
MY
Must Operate Voltage :
88VDC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Breadth :
21.5 mm
Physical Dimension :
28mm x 21.5mm x 36mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@30VDC
ECCN Code :
EAR99
Termination Style :
Plug In
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Operate Time :
20ms
Coil Power :
900mW
Mounting Type :
Socketable
Factory Lead Time :
6 Weeks
Body Height :
36mm
Relay Action :
Momentary
Coil Resistance :
11.1kOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Release Time :
20 ms
HTS Code :
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Voltage(DC)-Max :
30V
Coil/Input Supply Type :
DC
Packaging :
Bulk
Feature :
Lighted Indicator, Test Button
Additional Feature :
WITH LED INDICATOR AND LOCKABLE TEST BUTTON
Contact Rating (Current) :
3A
Reference Standard :
CE; CSA; IMQ; LR; SEV; UL; VDE
Coil Current :
9mA
Must Release Voltage :
11VDC
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Coil Type :
Non Latching
Published :
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Contact Material :
Silver (Ag)
Operating Temperature :
-55°C~70°C