MY4ZH-AC24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MY4ZH-AC24
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Must Release Voltage :
7.2VAC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Silver Alloy
Release Time :
20ms
Max Operating Temperature :
60°C
Termination :
PLUG
Height :
36.06mm
Switching Voltage :
125VAC 125VDC -Max
Coil Type :
Non Latching
Throw Configuration :
4PDT
Termination Style :
Plug In
Contact Rating (Current) :
3A
Series :
MY4H
Mounting Type :
Socketable
Power Consumption :
1.2W
Factory Lead Time :
40 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operate Time :
20ms
Length :
27.94mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Seal Rating :
Sealed - Hermetically
Mount :
Socketable
Operating Temperature :
-25°C~60°C
Coil Power :
1.1W
Coil Current :
46mA
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Must Operate Voltage :
19.2VAC
Published :
2004
Width :
21.59mm
Packaging :
Bulk
Coil Voltage (AC) :
24V
Coil Voltage :
24VAC
Coil Resistance :
180Ohms