MY4ZAC24S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MY4ZAC24S
Manufacturer
Omron Automation
Description
SUPER MY
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Must Release Voltage :
7.2VAC
Pbfree Code :
yes
Series :
MY
Body Length or Diameter :
28mm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Body Breadth :
21.5 mm
Coil Voltage :
24VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Current :
46mA
Factory Lead Time :
5 Weeks
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Release Time :
20 ms
Contact Material :
Silver (Ag)
Physical Dimension :
28mm x 21.5mm x 36mm
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Packaging :
Bulk
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Voltage(DC)-Max :
30V
Coil/Input Supply Type :
AC
ECCN Code :
EAR99
Contact Rating (Current) :
3A
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@30VDC
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Mounting Type :
Socketable
Operating Temperature :
-55°C~70°C
Coil Power :
1200mW
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Body Height :
36mm
HTS Code :
Coil Type :
Non Latching
Published :
Surface Mount :
No
Reference Standard :
CE; CSA; IMQ; LR; SEV; UL; VDE
Must Operate Voltage :
19.2VAC
Termination Style :
Plug In
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 19.2 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 7.2 V
Coil Resistance :
180Ohm