MY4Z-02-DC24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MY4Z-02-DC24
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Packaging :
Bulk
Coil Type :
Non Latching
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Current :
36.9mA
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Resistance :
650Ohms
Operate Time :
20ms
Coil Voltage :
24VDC
Release Time :
20ms
Must Release Voltage :
2.4VDC
Contact Rating (Current) :
3A
Termination Style :
PC Pin
Series :
MY
Published :
2002
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Operating Temperature :
-55°C~70°C
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max