MY2K-02-DC24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MY2K-02-DC24
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Coil Current :
52mA
Max Current Rating :
3A
Width :
21.59mm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Contact Material :
Silver
Published :
2002
Contact Rating (Current) :
3A
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Termination Style :
PC Pin
Throw Configuration :
DPDT
Operate Time :
15ms
Factory Lead Time :
2 Weeks
Length :
27.94mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MYK
Coil Voltage :
24VDC
Coil Voltage (DC) :
24V
Power Consumption :
900mW
Coil Resistance :
470Ohms
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Height :
36.06mm
Release Time :
15ms
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-55°C~60°C
Coil Type :
Latching, Dual Coil
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
30g
Mount :
Socket, Through Hole
Number of Pins :
10
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
60°C
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Coil Power :
1.3W