MXSMBJ17CA/TR
Mfr.Part #
MXSMBJ17CA/TR
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMBJ
GENERAL PURPOSE
Capacitance @ Frequency :
Clamping Voltage :
27.6 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
17V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Brand :
Mounting Type :
Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
27.6V
Power - Peak Pulse :
600W
Product Type :
TVS Diodes
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
21.7A
Polarity :
Bidirectional
Microchip
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Package / Case :
DO-214AA, SMB
RoHS :
N
Working Voltage :
17 V
Number of Channels :
1 Channel
Type :
Zener
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Voltage - Breakdown (Min) :
18.9V
Bidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
SMBJ (DO-214AA)
Breakdown Voltage :
18.9 V