MXSMBG85AE3
Mfr.Part #
MXSMBG85AE3
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMBG
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Unidirectional Channels :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
JESD-609 Code :
e3
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Test Current :
1mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Current :
41.7A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Clamping Voltage :
14.4V
Direction :
Unidirectional
Element Configuration :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
600W
1 (Unlimited)
Mount :
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Peak Pulse Power :
600W
Breakdown Voltage :
9.92V