MXSMBG2K3.3E3
Mfr.Part #
MXSMBG2K3.3E3
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 3.3VWM 5.8VC SMBG
Manufacturer :
Microsemi
GENERAL PURPOSE
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Clamping Voltage :
5.8V
Reverse Standoff Voltage :
3.3V
Peak Pulse Current :
10A
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10A 8/20μs
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
High Reliability
Voltage - Breakdown (Min) :
4.6V
Unidirectional Channels :
Power - Peak Pulse :
2000W 2kW
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Pulse Power :
2kW