MXSMBG160AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXSMBG160AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMBG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power - Peak Pulse :
600W
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage :
187.5V
Direction :
Unidirectional
Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
259V
Packaging :
Bulk
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
600W
Type :
Zener
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Reverse Standoff Voltage :
160V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
2
Number of Terminations :
Peak Pulse Current :
2.3A
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Element Configuration :
Single
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Power Line Protection :
No
Test Current :
1mA