MXLPLAD36KP170CAE3
Mfr.Part #
MXLPLAD36KP170CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Supplier Device Package :
PLAD
Mounting Type :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Packaging :
Bulk
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
131A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
275V
Power - Peak Pulse :
36000W 36kW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ