MXLPLAD18KP8.5AE3
Mfr.Part #
MXLPLAD18KP8.5AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Power - Peak Pulse :
18000W 18kW
No
Packaging :
Bulk
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1250A 1.25kA
Unidirectional Channels :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V