MXLPLAD18KP43AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXLPLAD18KP43AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC PLAD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
260A
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Power Line Protection :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
69.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43V
Type :
Zener
Power - Peak Pulse :
18000W 18kW
Package / Case :
Nonstandard SMD
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Unidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V