MXL1.5KE91CAE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE91CAE3
Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC CASE-1
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
77.8V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Bidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12A
Factory Lead Time :
17 Weeks
Case Connection :
Isolated
Series :
Military, MIL-PRF-19500
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
77.8V
Voltage - Breakdown (Min) :
86.5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
MATTE TIN
Additional Feature :
High Reliability
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
125V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bidirectional Channels :
1
Pbfree Code :
yes
Diode Element Material :
SILICON
2
Power Line Protection :
No
Pin Count :
EAR99
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Configuration :
Single
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW