MXL1.5KE91CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE91CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Additional Feature :
High Reliability
Packaging :
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
77.8V
Pin Count :
2
Terminal Finish :
TIN LEAD
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
JESD-609 Code :
e0
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12A
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Bidirectional Channels :
1
Terminal Form :
Wire
Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Pbfree Code :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
125V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Breakdown (Min) :
86.5V
Polarity :
Bidirectional
Type :
Zener
Surface Mount :
No
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Power Line Protection :
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
77.8V