MXL1.5KE91AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE91AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
8.65V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Terminations :
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.78V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
112A
Polarity :
Unidirectional
Terminal Form :
Wire
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.78V
Additional Feature :
High Reliability
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
13.4V