MXL1.5KE91A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE91A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
12A
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Direction :
Unidirectional
Element Configuration :
Single
Test Current :
1mA
Case Connection :
Isolated
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Additional Feature :
High Reliability
Pin Count :
2
Reverse Standoff Voltage :
7.78V
Voltage - Breakdown (Min) :
8.65V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Unidirectional Channels :
1
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
2
Terminal Form :
Wire
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
112A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
TIN LEAD
Peak Pulse Power :
1.5kW
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Clamping Voltage :
13.4V