MXL1.5KE9.1CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE9.1CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Mounting Type :
Through Hole
Case Connection :
Isolated
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Wire
Terminal Finish :
MATTE TIN
Type :
Zener
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Pin Count :
2
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
125V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
77.8V
Polarity :
Bidirectional
Additional Feature :
High Reliability
Bidirectional Channels :
1
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Configuration :
Single
Voltage - Breakdown (Min) :
86.5V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12A
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Power Line Protection :
No
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
77.8V