MXL1.5KE9.1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE9.1A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
7.78V
Terminal Form :
Wire
Peak Pulse Power :
1.5kW
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Element Configuration :
Single
Test Current :
1mA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
JESD-609 Code :
e0
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
8.65V
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Peak Pulse Current :
12A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pin Count :
2
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Type :
Zener
Number of Terminations :
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
112A
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Elements :
1
Power Line Protection :
No
Case Connection :
Isolated
Additional Feature :
High Reliability
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Direction :
Unidirectional
Clamping Voltage :
13.4V