MXL1.5KE82CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE82CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 70.1VWM 113VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Line Protection :
No
Number of Elements :
1
Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
Isolated
Additional Feature :
High Reliability
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Type :
Zener
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
77.9V
Configuration :
Single
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarity :
Bidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
13.3A
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
2
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Form :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
MATTE TIN
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70.1V