MXL1.5KE82AE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE82AE3
Description
TVS DIODE 70.1VWM 113VC CASE-1
JESD-609 Code :
e3
Case Connection :
Isolated
Diode Element Material :
SILICON
Surface Mount :
No
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.02V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
124A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Configuration :
No
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.02V
Terminal Finish :
MATTE TIN
1
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
7.79V
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.1V