MXL1.5KE82A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE82A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 70.1VWM 113VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
7.79V
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
TIN LEAD
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Terminal Form :
Wire
Unidirectional Channels :
1
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Diode Element Material :
SILICON
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
124A
Surface Mount :
No
Type :
Zener
Configuration :
Single
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.1V
Polarity :
Unidirectional
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Case Connection :
Isolated
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Pin Count :
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.02V
Additional Feature :
High Reliability
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.02V