MXL1.5KE8.2CAE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE8.2CAE3
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC CASE-1
Terminal Finish :
MATTE TIN
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
13.3A
Bidirectional Channels :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
77.9V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Configuration :
Single
Mounting Type :
1
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Number of Terminations :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70.1V