MXL1.5KE8.2CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE8.2CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Form :
Wire
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V
Voltage - Breakdown (Min) :
77.9V
Number of Terminations :
2
Type :
Zener
Terminal Finish :
MATTE TIN
Bidirectional Channels :
1
Pbfree Code :
yes
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Case Connection :
Isolated
Configuration :
Single
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
13.3A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Pin Count :
2
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70.1V