MXL1.5KE8.2AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE8.2AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Additional Feature :
High Reliability
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Type :
Zener
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
MATTE TIN
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Surface Mount :
No
Number of Elements :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pin Count :
2
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
7.79V
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.1V
Packaging :
Bulk
Case Connection :
Isolated
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
124A
Polarity :
Unidirectional
Terminal Form :
Wire
Power Line Protection :
No
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.02V
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.02V