MXL1.5KE8.2A
Mfr.Part #
MXL1.5KE8.2A
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC CASE-1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Unidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Isolated
Configuration :
Single
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.1V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Voltage - Breakdown (Min) :
7.79V
Additional Feature :
High Reliability
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.02V
Surface Mount :
No
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.02V
Pin Count :
2
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
124A