MXL1.5KE75CA
Mfr.Part #
MXL1.5KE75CA
Description
TVS DIODE 64.1VWM 103VC CASE-1
1
Peak Pulse Power :
1.5kW
Wire
Direction :
Bidirectional
Power Line Protection :
No
Test Current :
1mA
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e0
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Clamping Voltage :
11.3V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
103V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
64.1V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
TIN LEAD
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Breakdown (Min) :
71.3V
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Bidirectional Channels :
Military, MIL-PRF-19500
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Current :
14.6A
Pin Count :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
6.4V