MXL1.5KE75AE3
- Mfr.Part #
- MXL1.5KE75AE3
- Description
- TVS DIODE 64.1VWM 103VC CASE-1
- Product Category :
- Polarity :
- Unidirectional
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 7.13V
- Unidirectional Channels :
- 1 (Unlimited)
- Series :
- Military, MIL-PRF-19500
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 6.4V
- Packaging :
- Bulk
- Power Line Protection :
- No
- Rep Pk Reverse Voltage-Max :
- 6.4V
- Number of Elements :
- Zener
- Number of Terminations :
- 2
- Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
- 132A
- Operating Temperature :
- -65°C~150°C TJ
- Configuration :
- Single
- Lifecycle Status :
- IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
- Pbfree Code :
- yes
- Applications :
- GENERAL PURPOSE
- Terminal Finish :
- MATTE TIN
- Diode Element Material :
- SILICON
- Pin Count :
- 2
- JESD-609 Code :
- e3
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 11.3V
- Power - Peak Pulse :
- 1500W 1.5kW