MXL1.5KE75A
Mfr.Part #
MXL1.5KE75A
Description
TVS DIODE 64.1VWM 103VC CASE-1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Military, MIL-PRF-19500
Pbfree Code :
Voltage - Breakdown (Min) :
7.13V
Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
TIN LEAD
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
132A
Pin Count :
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
6.4V
Terminal Form :
Wire
Surface Mount :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.4V
Unidirectional Channels :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.3V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW