MXL1.5KE7.5CAE3
- Mfr.Part #
- MXL1.5KE7.5CAE3
- Description
- TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC CASE-1
- Lifecycle Status :
- IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
- Type :
- Zener
- Mounting Type :
- Through Hole
- Pbfree Code :
- yes
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 103V
- Pin Count :
- 2
- Configuration :
- 1 (Unlimited)
- Series :
- Military, MIL-PRF-19500
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 64.1V
- Terminal Finish :
- MATTE TIN
- 2
- ECCN Code :
- EAR99
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Polarity :
- Bidirectional
- Package / Case :
- DO-201AA, DO-27, Axial
- Applications :
- GENERAL PURPOSE
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 71.3V
- Case Connection :
- Isolated
- JESD-30 Code :
- O-PALF-W2
- Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
- 14.6A
- JESD-609 Code :
- e3
- Power - Peak Pulse :
- 1500W 1.5kW
- Bidirectional Channels :
- Bulk
- Surface Mount :
- No
- Operating Temperature :
- -65°C~150°C TJ