MXL1.5KE7.5CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE7.5CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
103V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
64.1V
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Finish :
TIN LEAD
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Type :
Zener
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Peak Pulse Power :
1.5kW
Number of Pins :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
71.3V
Diode Element Material :
SILICON
Direction :
Bidirectional
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Case Connection :
Isolated
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Terminal Form :
Wire
JESD-609 Code :
e0
Pin Count :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Additional Feature :
High Reliability
Reverse Standoff Voltage :
6.4V
Peak Pulse Current :
14.6A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Current :
1mA
Clamping Voltage :
11.3V