MXL1.5KE7.5AE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE7.5AE3
Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC CASE-1
Voltage - Breakdown (Min) :
7.13V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.4V
1
Unidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Surface Mount :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.3V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
6.4V
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Configuration :
Isolated
Polarity :
Unidirectional
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Non-RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
132A