MXL1.5KE7.5A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE7.5A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
7.13V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.4V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.3V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e0
Configuration :
Single
Pin Count :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Connection :
Isolated
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Pbfree Code :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
132A
Unidirectional Channels :
1
Number of Terminations :
2
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Terminal Form :
Wire
Additional Feature :
High Reliability
Power Line Protection :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
6.4V