MXL1.5KE68CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE68CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-19500
ECCN Code :
EAR99
Test Current :
1mA
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Pins :
2
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Peak Pulse Current :
16.3A
Power Line Protection :
No
Packaging :
Bulk
Peak Pulse Power :
1.5kW
Direction :
Bidirectional
Type :
Zener
Max Reverse Leakage Current :
1μA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Pin Count :
2
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Clamping Voltage :
10.5V
Terminal Form :
Wire
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
58.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
92V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
64.6V
Reverse Standoff Voltage :
5.8V