MXL1.5KE68CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE68CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Terminal Form :
Wire
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Additional Feature :
High Reliability
Case Connection :
Isolated
Number of Pins :
2
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
10.5V
Reverse Standoff Voltage :
5.8V
Pin Count :
Packaging :
Bulk
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
1.5kW
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Pbfree Code :
No
Bidirectional Channels :
1
Peak Pulse Current :
16.3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Through Hole
Power Line Protection :
No
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Element Configuration :
Single
Voltage - Breakdown (Min) :
64.6V
Direction :
Bidirectional
Terminal Finish :
TIN LEAD
Test Current :
1mA
Type :
Zener
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
92V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
58.1V