MXL1.5KE68AE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE68AE3
Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC CASE-1
EAR99
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
143A
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Number of Elements :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
5.8V
Unidirectional Channels :
Isolated
Configuration :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Terminations :
Zener
Pbfree Code :
yes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
10.5V
Mounting Type :
2
Surface Mount :
No
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Voltage - Breakdown (Min) :
6.45V