MXL1.5KE62CAE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE62CAE3
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC CASE-1
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
53V
Mount :
SILICON
Number of Elements :
1
Clamping Voltage :
85V
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Power Line Protection :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Test Current :
1mA
Element Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
EAR99
Number of Terminations :
Terminal Finish :
MATTE TIN
DO-201AA, DO-27, Axial
Peak Pulse Power :
1.5kW
Packaging :
Bulk
Zener
Direction :
Bidirectional
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Breakdown (Min) :
58.9V
Peak Pulse Current :
17.7A