MXL1.5KE62CA
Mfr.Part #
MXL1.5KE62CA
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC CASE-1
Reverse Standoff Voltage :
53V
JESD-609 Code :
e0
Mount :
GENERAL PURPOSE
Direction :
Bidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
58.9V
Additional Feature :
High Reliability
Power Line Protection :
No
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
TIN LEAD
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Current :
17.7A
Military, MIL-PRF-19500
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Clamping Voltage :
85V
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Test Current :
1mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Bidirectional Channels :
1
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
1.5kW