MXL1.5KE62AE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE62AE3
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC CASE-1
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
17.7A
2
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Voltage - Breakdown (Min) :
58.9V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Wire
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Power :
1.5kW
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Direction :
Unidirectional
Case Connection :
Isolated
Element Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
53V
Test Current :
1mA
Unidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Pins :
Mounting Type :
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
Clamping Voltage :
85V