MXL1.5KE62A
Mfr.Part #
MXL1.5KE62A
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC CASE-1
SILICON
Number of Terminations :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Pulse Power :
1.5kW
Direction :
Unidirectional
Test Current :
1mA
Wire
Mount :
Through Hole
Unidirectional Channels :
Reverse Standoff Voltage :
53V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Finish :
MATTE TIN
Clamping Voltage :
85V
Voltage - Breakdown (Min) :
58.9V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Element Configuration :
EAR99
Packaging :
Bulk
Peak Pulse Current :
17.7A