MXL1.5KE6.8CAE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE6.8CAE3
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC CASE-1
Product Category :
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Type :
Zener
Test Current :
1mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
5.8V
Clamping Voltage :
10.5V
Pin Count :
2
Number of Terminations :
2
Direction :
Bidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
92V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Bidirectional Channels :
1
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Element Configuration :
Single
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
64.6V
Wire
Peak Pulse Current :
16.3A
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
58.1V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ