MXL1.5KE6.8CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE6.8CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Case Connection :
Isolated
Peak Pulse Current :
16.3A
Number of Elements :
1
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Reverse Standoff Voltage :
5.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
58.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min) :
64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
92V
Type :
Zener
Test Current :
1mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Direction :
Bidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Series :
Military, MIL-PRF-19500
ECCN Code :
EAR99
Power Line Protection :
No
Pin Count :
Clamping Voltage :
10.5V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Bidirectional Channels :
1
Additional Feature :
High Reliability
Pbfree Code :
No
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
1.5kW