MXL1.5KE6.8AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE6.8AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Finish :
MATTE TIN
Unidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Connection :
Isolated
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Pin Count :
2
Terminal Form :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
5.8V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
Polarity :
Unidirectional
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
143A
Surface Mount :
No
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Power Line Protection :
No
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Voltage - Breakdown (Min) :
6.45V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Reliability
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
10.5V