MXL1.5KE6.8A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE6.8A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Additional Feature :
High Reliability
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Polarity :
Unidirectional
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
Isolated
Voltage - Breakdown (Min) :
6.45V
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Number of Terminations :
2
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Form :
Wire
Pbfree Code :
yes
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
5.8V
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
143A
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
10.5V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5.8V