MXL1.5KE56CAE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE56CAE3
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC CASE-1
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
MATTE TIN
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
77V
Mount :
Through Hole
Reverse Standoff Voltage :
47.8V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Bidirectional Channels :
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Power :
1.5kW
Test Current :
1mA
Peak Pulse Current :
19.5A
Voltage - Breakdown (Min) :
53.2V
High Reliability
Breakdown Voltage :
56V