MXL1.5KE56CA
Mfr.Part #
MXL1.5KE56CA
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC CASE-1
Product Category :
Power Line Protection :
SILICON
Mount :
Voltage - Breakdown (Min) :
53.2V
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Direction :
Bidirectional
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Number of Elements :
DO-201AA, DO-27, Axial
Peak Pulse Power :
1.5kW
Terminal Finish :
TIN LEAD
Mounting Type :
Through Hole
Element Configuration :
JESD-609 Code :
e0
Peak Pulse Current :
19.5A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
47.8V
Additional Feature :
High Reliability
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Bidirectional Channels :
1
Packaging :
Bulk
Terminal Form :
Wire
Pbfree Code :
Test Current :
1mA
Clamping Voltage :
77V