MXL1.5KE56AE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE56AE3
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC CASE-1
Product Category :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Packaging :
Bulk
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
19.5A
Voltage - Breakdown (Min) :
53.2V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
47.8V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Test Current :
1mA
Mount :
DO-201AA, DO-27, Axial
Peak Pulse Power :
1.5kW
Number of Elements :
Wire
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Clamping Voltage :
77V